A valódi böjt embertársunk megsegítését jelenti – mondta Ferenc pápa az első nagyböjti pénteken. E rövid írást arra hivatott, hogy segítsen tettekre váltani a pápa üzenetét és ezáltal közelebb vigyen minket a “valódi böjthöz”.
Ha a böjtre gondolunk, elsősorban a húsevésről, esetleg az édességről való lemondás jut eszünkbe, a bátrabbaknak a pénteki kenyér-víz kombó, másoknak a keresztútjárás és az elmélyültebb imaélet ugrik be. Ezek persze mind fontos részei ennek az időszaknak, mégis, Ferenc pápa péntek reggel egy másik, gyakorlatias aspektusára hívta fel a figyelmet, amikor egyrészt arra figyelmeztetett, hogy a hamisan böjtölő összevegyíti a vallásosságot a piszkos üzleti ügyekkel, másrészt azt hangsúlyozta: a valódi böjt embertársunk megsegítését jelenti.
5+1 tanács a gyakorlatra váltáshoz
Erre az üzenetre pedig nem is olyan nehéz válaszolnunk, csak vegyük észre a környezetünkben felmerülő szükségeket. Íme, pár ötlet, hogy valódi böjtünk lehessen – tetszés szerint bővíthető!
- Bárhol is laksz, sajnos egész biztos, hogy közel hozzád él legalább egy hajléktalan. Ha te úgyis lemondasz néhány falatról, add oda neki! Duplán jó! 🙂
- Talán van az ismerőseid között olyan házaspár, akiknek a közelmúltban gyermeke született. Egy kicsivel az élet nem olyan egyszerű, sok időt és energiát igényel – elő a régi, jó komatálas hagyománnyal! Készíts nekik az egyik napra ebédet és lepd meg őket vele! Ha igazán buzog benned a tettvágy, szervezd meg a közösségedben, hogy néhány hétig ne legyen gondjuk a főzésre, fogjatok össze értük!
- Itt a tavasz, küszöbön a kerti munkák – ha van olyan idős ember az ismerettségi körödben, akinek már nehézséget okoz a fák metszése, a gereblyézés, a kert gondozása, ajánld fel neki egy szombat délelőttödet!
- Önkénteskedj! Keresd fel a plébániai karitász-szervezetet, az Ökumenikus Segélyszervezetet, a máltaiakat, vagy bármely, hiteles szervezetet és segíts nekik a rászorulókért végzett munkájukban! Ha a gyülekezetedben, plébániádon nincs karitatív kisközösség, a nagyböjtnél alkalmasabb időt keresve sem találnál arra, hogy létrehozz!
- És persze ne kövesd el azt a hibát, amit sajnos többen is; miközben a fél világnak segíteni akarsz, a családodra nincs gondod. Figyelj oda az ő gondjaikra, szükségleteikre, foglalkozz a családtagjaiddal többet és
- úgy általában is használd ki ezt az időszakot arra, hogy rendezd emberi kapcsolataidat. Sokszor ez is lemondással jár, alázatot követel, de megéri!
Tedd mindezt derűvel, vidáman, őszintén! Tudod, Isten a jókedvű adakozót szereti! 🙂
Vágvölgyi Gergely
A blog a 777blog oldalán jelent meg, amit változtatás nélkül közlünk.